Nanotechnologia korzystamy z doświadczeń
fizyki, chemii i medycyny by stworzyć funkcjonalne produkty

Czym jest
nanotechnologia?

Dziedzina nauki i inżynierii materiałowej, która zajmuje się wytwarzaniem nanostruktur i nanomateriałów oraz korzystając z doświadczeń fizyki, chemii i medycyny pracuje nad metodami służącymi do badania wszelkich materiałów na poziomie nanocząsteczek.

Budowa nanomateriałów
Nanomateriały są substancjami chemicznymi lub materiałami o wielkości cząstek od 1 – 100 nm w co najmniej jednym wymiarze, czyli dla wielu jednostek miar oznacza jedną bilionową, czyli 10 do potęgi -9. Dzisiaj możemy już spokojnie powiedzieć, że zdobycz nanotechnologii odmienią nasze codzienne życie i stworzą nam wiele nowych możliwości przy produkcji i użytkowaniu różnego rodzaju produktów.
Zastosowanie nanotechnologii
Zastosowanie nanotechnologii to lepsze właściwości mechaniczne, optyczne, zwiększona aktywność chemiczna i antybakteryjna, mniejsze obciążenie dla środowiska. Nanocząsteczki dają się na różne sposoby programować, a dzięki temu uzyskujemy nowe mutlifunkcjonalne właściwości materiału. Stąd ich chętne stosowanie w produkcji uzbrojenia, ochrony odzieży, technologii informatycznej i budownictwie.
Cel nanotechnologii
Celem nanotechnologii jest wykorzystanie tych właściwości poprzez osiągnięcie kontroli na poziomie atomowym i molekularnym cząsteczek oraz opracowanie skutecznego sposobu ich wytwarzania i wykorzystania. Dzięki nanotechnologii uzyskujemy materiały wytrzymalsze niż stal, a przy tym znacznie lżejsze i odporniejsze na warunki zewnętrzne.

Zastosowanie
nanotechnologii

Nanotechnologia z powodzeniem jest już stosowana w medycynie. Chorzy na cukrzycę wdychają nanokapsułki zawierające śladowe ilości uwalniającego się z nich leku, a osoby z wadami wzroku mogą już stosować soczewki z lekiem aplikowanym z powierzchni wewnętrznej soczewki. Nanotechnologia pomoże w przywróceniu funkcji neurologicznych poprzez opracowane niedawno sztuczne nerwy, które pozwalają pacjentom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym oczekiwać przywrócenia przewodzenia nerwów.

Perspektywiczne zastosowania nanotechnologii w medycynie to także opracowanie skutecznych, szybkich i tanich czujników diagnostycznych, a także nowych metod leczenia polegających na stosowaniu leków o zwiększonej przyswajalności, w formie roztworów koloidalnych o precyzyjnie kontrolowanej wielkości cząstek. Nanotechnologią pracuje z wielkimi sukcesami nad walką z rakiem poprzez punktową eliminację chorych komórek przy jednoczesnym pozostawieniu przy życiu tych zdrowych.

Nanotechnologia to doskonałe preparaty chroniące powierzchnię materiałów lub nadające im doskonałe właściwości jak: powłoki hydrofobowe, samoczyszczące, bakteriobójcze, eliminujące zapachy czy utwardzające lub naprawiające strukturę powierzchni.

Rozwój
nanotechnologii

Niedawno rewolucyjnym odkryciem było stworzenie ogniw fotoelektrochemicznych (generujących elektryczność) na bazie nanocząsteczek dwutlenku tytanu.Codziennie jesteśmy informowani o nowych odkryciach w dziedzinie nanotechnologii. Opracowuje się nowe metody do szerokiego stosowania produktów, które umożliwią pokonanie aktualnych ograniczeń w miniaturyzacji elementów elektronicznych oraz przejście od mikroelektroniki do nanoelektroniki m.in. skonstruowanie komputera kwantowego.

Przewiduje się, że nanotechnologia znajdzie zastosowanie w przemyśle chemicznym (zwłaszcza petrochemicznym), gdzie pozwoli na uzyskanie bardziej wydajnych katalizatorów, przyczyni się do zmniejszenia szkodliwego wpływu procesów przemysłowych na środowisko przyrodnicze, a nawet do opracowania skuteczniejszych metod jego oczyszczania i odnowy.

W dziedzinie materiałów konstrukcyjnych rozwój nanotechnologii umożliwia już wytworzenie nowej generacji materiałów ceramicznych i nanokompozytów, a w dziedzinie materiałów funkcjonalnych — na opracowaniu lepszych materiałów magnetycznych i ogniw paliwowych dla energetyki wodorowej.